Турківщина, Львівської обл. – одна з найменш розвинених гірських територій за рівнем якості життя населення в Україні. Причини: прикордонне розташування та відсутність ефективної державної політики, щодо розвитку гірських територій. Діяльність, що зводиться до експлуатації активів, без проектів відновлення і розвитку, неминуче приведе до системного колапсу. Лише проектування, відновлення і модернізаційні зусилля, дозволять досягти успіху.
Мета проекту – покращення добробуту 110 селянських родин (включаючи передачу дару) у селах Бориня, Верхнє, Комарники, Н. Висоцьке, Завадівка Турківського району, Львівської області за рахунок розвитку особистих селянських господарств та підвищення рівня знань учасників проекту в галузі сільськогосподарського виробництва, переробки продукції тваринництва та сільського туризму.
.
.
Проектом надано 27 нетелів симентальської породи, 17 бджоло пакетів, 10 свиноматок та кнура-плідника, саджанці декоративних рослин для 9 родин. Організовано передачу дару: 36 поросят; 17 бджолопакетів; 17 нетелів та саджанців для 5 родин. За рахунок проекту селянські родини отримали комбікорму – 3 200кг, 1,5т. насіння картоплі; 300кг цукру; нітроамофоски - 375 кг; ветеринарні препарати; придбано саджанці для озеленення садиб членів проекту. Також за кошти МБФ «ХПІ» придбано компютер, принтер, факс та інше офісне обладнання.
Члени кооперативу покращили якість харчування за рахунок надання їм нетелів, свиноматок, бджолопакетів, картоплі, а також отримали додаткові кошти від продажу молока, мяса, меду,, іншої с/г продукції.
Членами кооперативу виявили бажання стати понад 100 мешканців Турківщини.
.
.
Створено навчально-практичний центр в якому організовано навчання по виготовленню автентичних м’ясо-молочних продуктів харчування в домашніх умовах.
Закуплено дрібне побутове обладнання, а саме: сепаратор, маслобійка, млин для помелу зерна на борошно грубого помелу, сушарка, станок для виготовлення пластівців, шнековий соковитискач з насадкою для виготовлення сиродавлених олій, хлібопічку, холодильник, морозильну камеру, автохолодильник для перевезення продуктів, електроплиту, проектор для навчань, інш.
Придбано охолоджувач молока (800л) для створення в районі першого кооперативного молокоприймального пункту. Придбано три доїльні апарати для надання допомоги членам кооперативу, які працюють над створенням сімейних міні-ферм.
Для надання послуг членам кооперативу, при обробітку землі, заготівлі кормів, придбано міні-трактор з начіпним обладнанням.
.
.
Проведено 46 тренінгів та консультацій. а також тренінги, які проводились як дофінансування до проекту, з Українського Жіночого Фонду, МФ «Відродження», СУМ в Україні.
Організовано навчальні поїздки гірськими районами Карпатського регіону з метою переймання досвіду. Найбільш успішними виявились навчально практичні поїздки :
- 19-23 серпня 2011року члени кооперативу, з метою переймання досвіду життєздатності обслуговуючих кооперативів,прийняли участь в навчальній поїздці гірськими районами Карпатського регіону.
- 27.09.11р. - переймання досвіду у сфері сільського зеленого туризму (м.Сколе, Львівської).
- 14.10.11р.- участь у виставці «Насіння та реманент», «Квіти та ландшафт».(м.Львів).
- 11 – 12 жовтня 2011р. здійснена поїздка до м.Івано-Франківська. Мета - ознайомлення з діяльностю та вивчення життєздатності «Центру природного господарювання», а також можливістю використання набутого досвіду в умовах СОК «Вулкан».
- 11.11.11р.- участь членів кооперативу у семінарі: «Створення Карпатського бренду для місцевих традиційних продуктів та послуг» (м.Львів).



По договору-дорученню з СОК “Вулкан” для вирішення потреб селян в кредитах, працює Боринське вд КС “Єднання”
Але, окрім покращення добробуту сільських родин, найбільшою цінністю проекту на сьогоднішній день є те, що громада поступово набуває і нематеріальних бонусів, або соціальний капітал, який допомагає зміцнити її та розвивати, створюються передумови для сталого розвитку громад:
- розпочався процес активізації членів громад;
- громади спроможні до розробки та реалізації програм;
- в громадах запущено процес стратегічного плануванн
- в десяти селах Турківщини створено передумови для організації мережі обслуговуючих кооперативів
Проблеми і досягнення членів кооперативу широко висвітлюються в пресі..
Через розвиток кооперації в смт.Бориня та навколишніх селах, які мають свою Історію минувшини, відроджені та працюють модернізовані: молочарні, сироварня, пекарні бездріжджового хліба, ковбасний цех, олійниці, кооперативні крамниці, виготовляються чаї, інш. До місцевості приїжджає багато туристів в .т.ч іноземних.
Продукція та послуги захищені знаком: «Виготовлено в Карпатах»
НАША АДРЕСА
вул. Миколайчука,54,смт.Бориня, Турківського р-ну, Львівської обл.
т. мб.80974973233; т.факс. 803 269 34350. Е-mail: bogdan_komarnits@ukr.net
Лідер проекту, голова правління: Комарницький Богдан Андрійович.